- Order number: SHWP54ZMC
- Origin: China
- Brand: MIKADO
Shiitake mushrooms, wholes, pickled 12 x 580ml Glas, MIKADO - more
Product information "Shiitake mushrooms, wholes, pickled"
Shiitake mushrooms, wholes, pickled 12 x 580ml Glas, MIKADO -
| Unit: | Jar |
| Packing per Unit: | 12 |
| Food regulatory designation: | Shiitake mushrooms, wholes, pickled |
| HS Code: | 20019050 |
| Ingredients: | Shitake, water, sugar, salt, corn vinegar, coriander, mustard seeds, spices, natural flavours, acidifier: E330, antioxidant: E300, flavour enhancer: E621 |
| Product size: | 580 ml |
| Packaging: | 12 x 580ml |
| Net weight: | 530g |
| Drained weight: | 310g |
| GTIN Single Unit: | 4007415009051 |
| GTIN Packing: | 4007415009068 |
| Packs per Pallet: | 60 |
| Packs per Layer: | 6 |
| Layers per Pallet: | 10 |
| Best Before: | 3 years after production |
| Storage: | Once opened the can, if product is not totally consumed, shall be transferred to a non metallic container, kept refrigerated and be used within a few days. |
| Distributor: | I. Schmidt Handlesges. mbH, Berlin |
Nutritional information (100g)
| Energy (kJ) | 137 kJ |
| Energy (kcal) | 32 kcal |
| Total Fat | <0,1g |
| Of which saturated Fat | <0,1 g |
| Total Carbohydrate | 5 g |
| Of which sugar | 4 g |
| Fiber | k.A. |
| Protein | 0,9 g |
| Salt | 1,7 g |
Allergens
| Eggs and products thereof | not included |
| Peanuts and products thereof | not included |
| Fish and products thereof | not included |
| Cereals containing gluten | not included |
| Crustaceans and produtcs thereof | not included |
| Milk and products thereof | not included |
| Lupin and products thereof | not included |
| Nuts | not included |
| Celery and products thereof | not included |
| Mustard and products thereof | included |
| Sesame seeds and products thereof | not included |
| Soybeans and products thereof | not included |
| Sulphur dioxide and sulphites | No |
| Molluscs and products thereof | not included |
Viewed