- Order number: KOMI16SBTPL
- Origin: Thailand
- Brand: Tropic Life
Coconutmilk 17-19% Fat 6 x 3100ml Dose, Tropic Life - more
Product information "Coconutmilk 17-19% Fat"
Coconutmilk 17-19% Fat 6 x 3100ml Dose, Tropic Life -
| Unit: | Tin |
| Packing per Unit: | 6 |
| Food regulatory designation: | Coconutmilk 17-19% Fat |
| HS Code: | 2106909260 |
| Ingredients: | coconut extract (70%), water, thickener: E466, E412,emulsifier: E435 |
| Product size: | 3100 ml |
| Packaging: | 6 x 3100ml |
| Net weight: | 2900g |
| Drained weight: | 2900g |
| GTIN Single Unit: | 4007415025600 |
| GTIN Packing: | 4007415025617 |
| Packs per Pallet: | 40 |
| Packs per Layer: | 5 |
| Layers per Pallet: | 8 |
| Best Before: | 3 years after production |
| Storage: | Once opened the can, if product is not totally consumed, shall be transferred to a non metallic container, kept refrigerated and be used within a few days. |
| Distributor: | I. Schmidt Handlesges. mbH, Berlin |
Nutritional information (100g)
| Energy (kJ) | 697 kJ |
| Energy (kcal) | 169 kcal |
| Total Fat | 17,6 kJ |
| Of which saturated Fat | 15,4 g |
| Total Carbohydrate | 1,5 g |
| Of which sugar | 15,5 g |
| Fiber | k.A. |
| Protein | 1,2 g |
| Salt | 0,07 g |
Allergens
| Eggs and products thereof | not included |
| Peanuts and products thereof | not included |
| Fish and products thereof | not included |
| Cereals containing gluten | not included |
| Crustaceans and produtcs thereof | not included |
| Milk and products thereof | not included |
| Lupin and products thereof | not included |
| Nuts | not included |
| Celery and products thereof | not included |
| Mustard and products thereof | not included |
| Sesame seeds and products thereof | not included |
| Soybeans and products thereof | not included |
| Sulphur dioxide and sulphites | No |
| Molluscs and products thereof | not included |
Viewed