- Order number: MAOR16S1N
- Origin: China
- Brand: MIKADO
Mandarin-Oranges, whole segments, in light syrupmax 5% broken 6 x 3100ml Dose, MIKADO -... more
Product information "Mandarin-Oranges, whole segments, in light syrupmax 5% broken"
Mandarin-Oranges, whole segments, in light syrupmax 5% broken 6 x 3100ml Dose, MIKADO - Preserved mandarins are very popular and offer many uses. The taste of the preserve differs only slightly from fresh tangerines, because they are usually lightly sweetened. If you open a can, you can see individual tangerines as whole segments that have been peeled in advance by a gentle procedure. Whether in the dessert, the cake or purely as a snack. Mandarin-oranges by Mikado taste devine.
| Unit: | Tin |
| Packing per Unit: | 6 |
| Food regulatory designation: | Mandarin-Oranges, whole segments, in light syrupmax 5% broken |
| HS Code: | 20083075 |
| Ingredients: | Mandarin oranges, water, sugar, acidifier: citric acid. |
| Product size: | 3100 ml |
| Packaging: | 6 x 3100ml |
| Net weight: | 2650g |
| Drained weight: | 1800 g |
| GTIN Single Unit: | 4007415007309 |
| GTIN Packing: | 4007415007316 |
| Packs per Pallet: | 40 |
| Packs per Layer: | 5 |
| Layers per Pallet: | 8 |
| Best Before: | 3 years after production |
| Storage: | Once opened the can, if product is not totally consumed, shall be transferred to a non metallic container, kept refrigerated and be used within a few days. |
| Distributor: | I. Schmidt Handlesges. mbH, Berlin |
Nutritional information (100g)
| Energy (kJ) | 300 kJ |
| Energy (kcal) | 71 kcal |
| Total Fat | 0,2 kJ |
| Of which saturated Fat | <0,1 g |
| Total Carbohydrate | 15,8 g |
| Of which sugar | 14,8 g |
| Fiber | k.A. |
| Protein | 0,5 g |
| Salt | 0,01 g |
Allergens
| Eggs and products thereof | not included |
| Peanuts and products thereof | not included |
| Fish and products thereof | not included |
| Cereals containing gluten | not included |
| Crustaceans and produtcs thereof | not included |
| Milk and products thereof | not included |
| Lupin and products thereof | not included |
| Nuts | not included |
| Celery and products thereof | not included |
| Mustard and products thereof | not included |
| Sesame seeds and products thereof | not included |
| Soybeans and products thereof | not included |
| Sulphur dioxide and sulphites | No |
| Molluscs and products thereof | not included |
Viewed