- Order number: OLLA05V
- Origin: Spain / Marocco or similar
- Brand: MIKADO
Olives, green, stuffed with Salmon 24 x 300ml Dose, MIKADO - more
Product information "Olives, green, stuffed with Salmon"
Olives, green, stuffed with Salmon 24 x 300ml Dose, MIKADO -
| Unit: | Tin |
| Packing per Unit: | 24 |
| Food regulatory designation: | Olives, green, stuffed with Salmon |
| HS Code: | 200570000 |
| Ingredients: | Water, green olives, salt, salmon paste 2% (water, salmon, thickener: sodium alginate E-401, salmon flavor), flavor enhancer: monosodium glutamate (E-621), acidifier: citric acid (E-330) and lactic acid (E-270), Antioxidant: ascorbic acid (E-300). |
| Product size: | 300 ml |
| Packaging: | 24 x 300ml |
| Net weight: | 300g |
| Drained weight: | 120g |
| GTIN Single Unit: | 4007415009785 |
| GTIN Packing: | 4007415009792 |
| Packs per Pallet: | 72 |
| Packs per Layer: | 6 |
| Layers per Pallet: | 12 |
| Best Before: | 3 years after production |
| Storage: | Once opened the can, if product is not totally consumed, shall be transferred to a non metallic container, kept refrigerated and be used within a few days. |
| Distributor: | I. Schmidt Handlesges. mbH, Berlin |
Nutritional information (100g)
| Energy (kJ) | 742 kJ |
| Energy (kcal) | 180 kcal |
| Total Fat | 19 kJ |
| Of which saturated Fat | 4 g |
| Total Carbohydrate | <0,5 g |
| Of which sugar | <0,1 g |
| Fiber | k.A. |
| Protein | 1,1 g |
| Salt | 4 g |
Allergens
| Eggs and products thereof | not included |
| Peanuts and products thereof | not included |
| Fish and products thereof | not included |
| Cereals containing gluten | not included |
| Crustaceans and produtcs thereof | not included |
| Milk and products thereof | not included |
| Lupin and products thereof | not included |
| Nuts | not included |
| Celery and products thereof | not included |
| Mustard and products thereof | not included |
| Sesame seeds and products thereof | not included |
| Soybeans and products thereof | not included |
| Sulphur dioxide and sulphites | No |
| Molluscs and products thereof | not included |
Viewed