This product is currently not available.
- Order number: OLSU17D8
- Origin: Spain / Marocco or similar
- Brand: MIKADO
Olives, black, wholes, 34/36 3 x 4250ml Dose, MIKADO - more
Product information "Olives, black, wholes, 34/36"
Olives, black, wholes, 34/36 3 x 4250ml Dose, MIKADO -
| Unit: | Tin |
| Packing per Unit: | 3 |
| Food regulatory designation: | Olives, black, wholes, 34/36 |
| HS Code: | 200570000 |
| Ingredients: | black olives, water, salt, stabilizer: ferrous gluconate. Despite the greatest care, stoned olives may contain isolated stones or parts thereof. |
| Product size: | 4250 ml |
| Packaging: | 3 x 4250ml |
| Net weight: | 4400g |
| Drained weight: | 2500g |
| GTIN Single Unit: | 4007415001727 |
| GTIN Packing: | 4007415009211 |
| Packs per Pallet: | 60 |
| Packs per Layer: | 6 |
| Layers per Pallet: | 10 |
| Best Before: | 3 years after production |
| Storage: | Once opened the can, if product is not totally consumed, shall be transferred to a non metallic container, kept refrigerated and be used within a few days. |
| Distributor: | I. Schmidt Handlesges. mbH, Berlin |
Nutritional information (100g)
| Energy (kJ) | 570 kJ |
| Energy (kcal) | 138 kcal |
| Total Fat | 14g |
| Of which saturated Fat | 1,4 g |
| Total Carbohydrate | 1,7 g |
| Of which sugar | <0,1 g |
| Fiber | k.A. |
| Protein | 0,9 g |
| Salt | 2 g |
Allergens
| Eggs and products thereof | not included |
| Peanuts and products thereof | not included |
| Fish and products thereof | not included |
| Cereals containing gluten | not included |
| Crustaceans and produtcs thereof | not included |
| Milk and products thereof | not included |
| Lupin and products thereof | not included |
| Nuts | not included |
| Celery and products thereof | not included |
| Mustard and products thereof | not included |
| Sesame seeds and products thereof | not included |
| Soybeans and products thereof | not included |
| Sulphur dioxide and sulphites | No |
| Molluscs and products thereof | not included |
Viewed